Przewodnik po akumulatorach w Bosch Car Service Moto Horiz

Styl jazdy to zmniejszone zużycie paliwa

Co raz bardziej ceny paliw wpływają na świadomość kierowców w zakresie eksploatacji samochodów. Również emisja spalin i ochrona środowiska, budują coraz większą świadomość posiadaczy samochodów w zakresie zużycia paliwa i wpływu na środowisko. Coraz bardziej popularna staje się idea „eco-drivingu”. Ekonomiczna jazda samochodem pozwala zaoszczędzić pieniądze, a także ogranicza szkodliwość pojazdów na otoczenia naturalne. Eco-driving to ekonomicznie uzasadnione wykorzystanie wszystkich możliwości pojazdu, powodujące jego płynny sposób prowadzenia, którego ideą jest przemyślany pod kątem oszczędności paliwa, a także ograniczenia eksploatacji samego samochodu sposób jazdy. Jest kilka zasad, których należy się trzymać, aby zachować optymalne dla środowiska, a również dla kieszeni, zużycie paliwa:

  • Doprowadzaj jak najszybciej do najwyższego biegu

    W eco-drivingu, jedną z najważniejszych zasad jest doprowadzenie pojazdu do najwyższego biegu jak najszybciej przy jak najniższych obrotach. Producenci przewidzieli również tzw przeskakiwanie biegów w czasie ich zmiany. Każda zmiana biegu na niższy, powinna odbywać się przy doprowadzaniu pojazdu, a raczej jego silnika do 1000 obr./min.

  • Uruchom i jedź!

    Często spotyka się na polskich drogach tzw. rozgrzewanie pojazdu. Jest to bardzo zła praktyka wpływająca na zużycie silnika, ale także na zużycie niepotrzebnie paliwa. Zaraz po uruchomieniu silnika należy ruszyć pojazdem z miejsca i kontynuować jazdę pod obciążeniem. Powoduje to szybsze rozgrzanie silnika, a tym samym uzyskanie optymalnych parametrów pracy silnika. Ponadto warto pamiętać o gaszeniu silnika, jeśli postój ma trwać dłużej niż 30 sekund – takie działanie jest bardziej opłacalne niż korzystanie z postoju z uruchomionym silnikiem.

  • Niższa prędkość, niższe zużycie paliwa!

    W każdej jeździe, należy wykorzystywać rozpędzenie się pojazdu maksymalnie, na ile warunki na to pozwolą. Prowadząc pojazd, należy wykorzystywać rozpędzanie pojazdu ze wzniesień lub/i wykorzystanie energii kinetycznej, jaką silnik wzbudził pojazd, przy dojeżdżaniu do ewentualnej przeszkody. Należy przy tym hamować silnikiem możliwie w każdym momencie, wytracając tym samym prędkość i oszczędzając hamulce. Powoduje to w nowoczesnych silnikach zerowe korzystanie z paliwa.

  • Nie dociążaj auta jak nie musisz!

    Należy pamiętać, że auto zużywa więcej paliwa przy wykorzystaniu większej liczby odbiorników na prąd. Klimatyzacja, podgrzewanie foteli lub kierownicy – podnoszą zużycie paliwa. Należy także pamiętać o urządzeniach podpiętych do gniazda – np. telefon, nawigacja, itp. Ekonomiczna jazda oznacza nie tylko ograniczenie obciążenia odbiornikami prądu, ale także dbanie o zmniejszenie ciężaru przewożonych przedmiotów w bagażniku.

  • Dbaj o stan techniczny auta!

    Pojazd, w którym wystąpiły usterki bądź awarie nie może być prawidłowo i ekonomicznie eksploatowany, ponieważ uszkodzenia niekorzystnie wpływają na zużycie paliwa, np. zużyte opony mogą przyczynić się do powstawania oporów aerodynamicznych lub nieprawidłowego toczenia, rozregulowany silnik pobiera więcej paliwa, zatkane filtry powietrza ograniczają sprawność silnika, który zaczyna potrzebować większej ilości paliwa. Przegląd możesz zlecić w jednym z warsztatów Bosch Car Service w całej Polsce.

  • ECO Driving

    Istotą eco-drivingu jest płynna jazda skupiona na przewidywanych i przemyślanych manewrach – bez gwałtownego hamowania, przyspieszania, czy ruszania.

Akumulator – bez niego nie pojedziesz

W nowoczesnych samochodach z biegiem czasu rośnie zapotrzebowanie na energie, nie tyle z poboru mocy poszczególnych elementów, tylko ze zwiększającej się ilości podzespołów sterowanych energią elektryczną. Z drugiej strony, samochody są konstruowane, aby oszczędzać, bądź odzyskiwać energię w pojeździe. To tego typu urządzeń można zaliczyć system start/stop, czy odzyskiwanie energii hamowania. Wszystko to wymaga wysokowydajnych akumulatorów, stąd dobór baterii, jest bardzo istotnym czynnikiem w samochodzie. Ważnymi parametrami akumulatora przy jego dobrze są:

  • pojemność (w Ah)
  • prąd rozruchowy (w A)
  • układ biegunów (miejsce, w którym znajduje się biegun dodatni i ujemny, np. biegun dodatni z prawej, a ujemny z lewej).

Każdy z pojazdów, ma określone w swojej specyfikacji , jaki akumulator powinien być zamontowany w pojeździe. Jeżeli masz wątpliwości, zapraszamy do naszego serwisu Bosch Car Service Moto Horiz, aby odpowiednio dobrać akumulator do Twojego samochodu

.

Sprawdzaj akumulator regularnie

Dbałość o stan baterii przez kierowcę, daje gwarancję odpowiedniej i bezawaryjnej eksploatacji samochodu. Najmniejsze ubytki w pojemności akumulatora, mogą spowodować anomalie w funkcjonowaniu pojazdu. Najlepszym rozwiązaniem jest regularna , przynajmniej dwa razy w roku, kontrola akumulatora. Ponieważ wartości akumulatora są różne i czasami nie dostępne przez zakupione w markecie przyrządy, zapraszamy na weryfikację akumulatora w naszym Bosch Car Service Moto Horiz. Najbardziej dogodną sytuacją na weryfikacje stanu akumulatora, jest coroczny przegląd eksploatacyjny, jednakże rekomendujemy, aby weryfikacja odbywała się co najmniej dwa razy w roku, przed sezonem letnim (gdzie wykorzystywane są obiegi klimatyzacji w znacznym stopniu) oraz przed sezonem zimowym (gdy ważnym elementem jest prąd rozruchowy).