Hamulce

Układ hamulcowy w samochodzie jest jednym z elementów bezpieczeństwa, niezwykle ważny do prawidłowej eksploatacji samochodu. Istotną jest jakość elementów układu hamulcowego, która wpływa na długość życia hamulców. Zużycie elementów układu hamulcowego to naturalny efekt eksploatacji pojazdu. Ekonomiczna jazda wpływa zasadniczo na ich częstotliwość wymiany. Biorąc to pod uwagę, a także mając na względzie to, jaką rolę odgrywa układ hamulcowy w bezpiecznym prowadzeniu samochodu, należy bacznie obserwować jego pracę i przy jakichkolwiek niepokojących objawach, niezwłocznie zgłosić się do naszego serwisu, celem weryfikacji podzespołu.

Kiedy należy wymienić klocki hamulcowe?

Najczęściej wymienianym elementem w hamulcach, są klocki hamulcowe. Odpowiednie dobranie klocków do powierzchni tarczy hamulcowej, pozwoli uzyskać prawidłowy efekt działania układu hamulcowego. Nasi specjaliści szkolący się w układach hamulcowych i posiadający unikalną wiedzę na temat części zamiennych na rynku polskim, pozwolą Państwu odpowiednio dobrać klocki hamulcowe do samochodu oraz preferowanej techniki jazdy, tudzież warunków w jakich pojazd się porusza. Oczywiście rekomendujemy klocki BOSCH, które w naszej ocenie, najlepiej spełniają rygorystyczne warunki bezpieczeństwa dla hamulców. Konieczność wymiany klocków hamulcowych można określić w trzech punktach:

  • Niska grubość warstwy ciernej. Jeżeli jest ona mniejsza niż zaleca producent, to należy wymienić klocki na nowe w naszym warsztacie i oczywiście zweryfikować najpierw tarczę hamulcową, czy ma prawidłowe wymiary.
  • Gdy czujniki zużycia klocków, wskazują ich wymianę. Czujniki w nowoczesnych pojazdach są elektryczne i wskazują one, poprzez zamknięcie obwodu elektrycznego po zetknięciu się z tarczą hamulcową, konieczność wymiany klocków. Na rynku są również czujniki dźwiękowe, które po zużyciu klocka, wydają specyficzny dźwięk z hamulców, sugerujący tarcie metaliczne.
  • Nierównomierne zużycie. Taka sytuacja może niekorzystnie wpływać na długość drogi hamowania i częstą przyczyną jest nieodpowiednie działanie zacisków.

Zalecamy naszym Klientom podczas przeglądu okresowego w samochodzie, weryfikację hamulców pod względem ich zużycia, ze względu na newralgiczny charakter ich działania. Wczesne wykrycie zużycia klocków, nie spowoduje zbyt wczesnej wymiany tarcz hamulcowych.


Przebieg wymiany klocków hamulcowych

Krok 1

Wymianę klocków hamulcowych, zawsze dokonujemy na obydwu kołach osi. Jest to zasada, której należy się trzymać. Wymiana klocków tylko po jednej stronie, może doprowadzić do tzw. poduszki, która spowoduje brak działania hamulców.

Krok 2

W naszym BCS Moto Horiz pracę rozpoczynamy od unieruchomienia pojazdu. Po zdjęciu kół, odkręcane i zdejmowane są zaciski. Na tym etapie następuje weryfikacja stanu prowadnic, uszczelek i osłon przeciwpyłowych.

Krok 3

Czynności te są przeprowadzane, gdyż wymienione klocki będą miały większe okładziny niż używane dotychczas. Aby odpowiednio przygotować układ, wciśnięty zostaje specjalnym narzędziem tłoczek do zacisku, co powoduje podniesienie poziomu płynu hamulcowego. W razie konieczności – w czasie przeprowadzania naprawy – można zastosować mniejszy klocek, aby został odpowiednio dopasowany.

Krok 4

W naszym Bosch Car Service dużą wagę przykładamy do dobrania elementu pod kątem temperatury wrzenia. W autach z czujnikami zużycia klocków, przeprowadzana jest wymiana także tych czujników.

Ponadto wykonane zostaje smarowanie prowadnic zacisków oraz sprawdzenie tarcz hamulcowych – i w razie konieczności również ich wymiana na nowe.